המטחים הכבדים ביותר ששיגר חיזבאללה מתחילת המלחמה – תוך שעה: כ-200 רקטות ויותר מ-20 כטב"מים שוגרו היום (חמישי) מלבנון, בתגובה לחיסול המפקד הבכיר מוחמד נעמה נאסר אתמול באזור צור. כמו במקרים קודמים שבהם ישראל הייתה חסרת אונים מול הכטב"מים של ארגון הטרור, גם הפעם נגרמו פגיעות ישירות. שתי נשים נפצעו באורח קל בדרכן לממ"ד, שריפות פרצו במוקדים רבים בגליל ובגולן – וצה"ל הגיב בגל תקיפות נרחב בדרום לבנון.

האזעקות הראשונות הבוקר נשמעו ב-10:00 בקריית שמונה ובאצבע הגליל. מ-10:25 החל רצף האזעקות הארוך במיוחד, שנמשך יותר משעה. אזעקות בלתי פוסקות נשמעו ביישובי הגולן, בגליל העליון, בגליל המערבי ובין היתר גם בקצרין, נהריה ועכו – שם פגעו שברי יירוט בגג הקניון. במקרה בודד נשמעה אזעקה גם באילניה שבגליל התחתון – ובהמשך צה"ל מסר כי מדובר בזיהוי שווא.

חיזבאללה לקח אחריות על השיגורים, ובסך הכול פרסם שבע לקיחות אחריות על ירי לישראל נכון לשעה 14:10. בהמשך, ארגון הטרור הודיע על הרוג נוסף משורותיו, ה-362 שעליו הוא מודיע מפרוץ המלחמה. יו"ר המועצה המבצעת של חיזבאללה, האשם ספי א-דין, אמר: "התגובה על חיסול 'אבו נעמה' החלה אתמול וסדרת התקיפות עדיין נמשכת. אסור לאויב לחשוב שאחרי תקיפת הגיבורים, הדרום יהיה פתוח עבורו (כוונתו לצפון ישראל, לב"א). הדגל שלנו לא ייפול והעימות לא ייחלש. כאשר 'שהיד' נהרג, קם אחר, מרים את הדגל וממשיך בנחישות". הוא הוסיף כי "התגובה כוונה לאתרים חדשים שישראל לא חשבה שייפגעו".

מקור בארגון אמר לאל-ג'זירה: "התקיפות הן המשך לתגובה על חיסול מוחמד נעמה נאסר. שיגרנו יותר מ-20 כטב"מים למוצבים ישראליים רבים בגליל, ויותר מ-200 רקטות לעבר מוצבים ישראלים בגליל והגולן". אותו מקור טען כי חיזבאללה תקף ברקטות בסיסים של אוגדה 91 ושל חטיבת השריון 7, ובנוסף טען כי גם בסיס נפח הותקף ושני מוצבים אחרים.

25 צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן, בסיוע מחוז צפון, רשות הטבע והגנים, מועצה אזורית גולן וכיתות הכוננות, פעלו ב-10 מוקדי שריפות שפרצו בגולן ובגליל בעקבות המטחים. מכבאות והצלה נמסר כי המוקדים המרכזיים הם במרחב איילת השחר ובמרכז רמת הגולן. עוד נמסר כי לוחמי האש במאמץ לבלום את התפשטות השריפות בחסות הרוחות החזקות.

בקרן קיימת לישראל פירטו את מוקדי השריפות ביערות קק"ל: ברמת הגולן – קצביה, צומת חטיבה 7; בעמק החולה – קדש ו⁠נחל דישון; בגליל העליון – אזור קבר יונתן בן עוזיאל; בגליל התחתון – כפר כנא. כמו כן, כתוצאה משריפה נחסם לתונעה כביש 9088 מצומת קצרין צפון (כיכר קדמת צבי) לכיוון קצרין, והכניסה והיציאה לקצרין וממנה מתאפשרת לפי שעה דרך צומת קצביה.

ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות, משה דוידוביץ, מתח ביקורת חריפה על הממשלה: "הצפון מופגז ואין לזה סוף. תושבי היישובים שאינם מפונים מנסים לנהל חיי שגרה בתוך הלא נודע, אבל אי-אפשר תחת מתקפה עוצמתית כזאת. בין אם ילדי הגנים והפעוטונים שנמצאים בממ"ד ונאלצו לשמוע בומים אימתניים מעל ראשם, ובין אם אזרחים שעושים קניות בקניון שסופג ירי או בסידורים של בוקר. כולם – ללא יוצא מן הכלל, חווים פה אימה – והממשלה לא באירוע. אני זועק מתחילת המלחמה שהמדיניות של 'מגגנה התקפית' היא לא פתרון. לא נסכים לכך שקייטנות הקיץ בצפון יהיו קייטנות ממ"דים. אני משוכנע שאם המתקפה הזאת הייתה במרכז, הייתה מתכנסת ישיבת חירום בקבינט. מה עוד צריך לקרות כדי שהממשלה תתעורר?".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן