ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (שני) את תקנות דמי מחלה כדי לאפשר לעובדים להגיש למעסיק אישור מחלה שלא בחתימת הרופא. בנוסף, אושרו הקלות נוספות שיקלו על רופאים, מבוטחים ועובדים.

המהלך צפוי לפנות את זמנם של הרופאים בקופות החולים ולאפשר להם להתמקד בטיפול רפואי ובמטופלים הזקוקים לו. על פי הנתונים, רוב אישורי המחלה המונפקים הם לעד ארבעה ימי מחלה ועבור מחלות קלות בלבד.

עם כניסת התקנות החדשות לתוקפן, יוכלו עובדים להציג אישור מסוגים אלה: אישור מחלה המונפק ללא חתימת רופא על ידי קופת החולים – אישור זה לא קיים כיום, והוא יונפק באמצעות מערכת דיגיטלית של קופת החולים ולא על ידי הרופאים עצמם, בהתאם להגבלות המפורטות בתקנות. ההליך החדש יחסוך למבוטחים את הצורך בפנייה לרופא ויקל את העומס על הרופאים. זאת, בקופות שיבחרו להקים מערכת כזו

אישור מחלה רגיל אחרי ביקור רופא, גם עבור יותר מארבעה ימי מחלה – הביקור יכול להיות פנים אל פנים או מרחוק – טלפונית או בהתכתבות

אישור מחלה עבור מקרים חריגים ללא ביקור רופא – המקרים החריגים ייקבעו בחוזר משרד הבריאות, ובהם יכללו בין היתר חולים אונקולוגיים פעילים, מטופלי דיאליזה, חולים במחלות זיהומיות הנדרשים לבידוד או ריחוק, חולים הסובלים מדיכוי חיסוני משמעותי שביקור במרפאה עלול לסכנם ומצבים רפואיים הקשורים בהיריון, כולל שמירת היריון אישור מחלה קצר טווח, עד ארבעה ימים, בחתימת רופא וללא ביקור רופא.

התקנות ייכנסו לתוקף כ-60 יום מפרסומן, ובמקביל משרד הבריאות יפרסם עדכון לחוזר בנושא. שר הבריאות אוריאל בוסו אמר כי "המשרד מוביל בשנה האחרונה כמה תהליכים לשיפור השירות הרפואי, לקיצור תורים ולהפחתת עומסים במערכת הבריאות. תקנות דמי המחלה שאושרו בוועדת העבודה והרווחה מהוות צעד הכרחי בדרך לניצול נכון וראוי יותר של עבודת הרופאים והקלה על המטופלים. לצד הרפורמה ההיסטורית בכוח האדם הרפואי, אני רואה חשיבות רבה בקידום של שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה נוספים לטובת מערכת הבריאות ומברך את שר העבודה הרב יואב בן צור על הגשת התקנות".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסר: "כחלק מחיזוק הרפואה בקהילה ועל מנת לתת מענה טוב יותר למטופלים אנו פועלים במספר מישורים – הגדלת מספר הרופאים בישראל וטיוב עבודתם של הרופאים העובדים בקהילה כדי להוריד מהעומס המוטל עליהם. על מנת שהרופאים יוכלו להחזיר ולמקד את זמנם במשימה החשובה מכולן, טיפול במטופלים הזקוקים לכך, אושרו היום תקנות שיורידו מהם עומס בירוקרטי. נמשיך ונפעל להגדיל את מספר הרופאים בישראל ונחזק את הרפואה בקהילה ובמערכת הבריאות כולה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן