, , ,

אושר סופית: הוראת השעה להסדרת אירוע הילולת רשב"י בהר מירון

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להסדרת אירוע הילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון (הוראת שעה), התשפ"ג-2023. 7 חברי כנסת תמכו ללא מתנגדים. הצעת חוק זו נועדה לייצר את התשתית הנורמטיבית החקיקתית לצורך יישום החלטות החלטות ועדת החקירה, לקראת ההילולה הקרובה.

הוראת השעה קובעת בין היתר: הגבלות על שהייה במתחם מירון בזמן ההילולה; הסדרת רכישת כרטיסי הנסיעה בתחבורה ציבורית למירון והיתרי השהייה במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי; איסור הדלקה במתחם מירון בזמן ההילולה שלא במסגרת אירוע ההדלקה המרכזי; הגבלות על קיום אירועים נוספים במתחם, אלא אם כן נתן השר היתר לעריכת אירוע נוסף בכפוף לתנאי ההיתר. עוד נקבע בהוראת השעה כי מי שעובר על האיסורים שנקבעו בחוק זה – איסור שהייה, האיסור על ארגון וביצוע הדלקה והאיסור על ארגון או עריכת אירוע נוסף – דינו קנס בהתאם לחוק העונשין.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "במהלך הילולת ל"ג בעומר, ביום י"ח באייר התשפ"א התרחש אסון כבד באתר שגבה את חייהם של ארבעים וחמישה גברים וילדים, והביא לפציעתם של למעלה מ־150 בני אדם נוספים. ביום י' בתמוז התשפ"א (20 ביוני 2021) החליטה ממשלת ישראל להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר האירוע ולשם מניעת הישנותם של אירועים דומים. בחודש נובמבר 2021 פרסמה ועדת החקירה דו"ח המלצות ביניים לצורך היערכות להילולה בשנת התשפ"ב.

בשעתו לא היה ניתן להשלים את הליך חקיקת החוק, ובמקום זאת הותקנו תקנות הבטיחות במקומות ציבוריים בהוראת שעה שתוקפן פקע עם תום ההילולה הקודמת. באוקטובר 2022 פרסמה ועדת החקירה את המלצות הביניים שבהן חזרה על המלצותיה מחודש נובמבר 2021 והרחיבה בעניינים נוספים – גם המלצות אלה אומצו על ידי הממשלה. בהתאם להמלצות ועדת החקירה החליטה הממשלה להטיל על שר ירושלים ומסורת ישראל להיות השר הממונה על ההילולה וההיערכות לה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן