השופט סולברג הוציא צו מניעה לפיו לא יתקיים שימוע טרם הדחה לראש העיריית ולא תמונה ועדה קרואה במקום חברי המועצה. הצו הוצא בעקבות עתירה לבג"צ של רוב חברי המועצה בראשות סגן ראש העיר אופיר יחזקאלי שטענו כי שר הפנים שגה בחישוב המועד האחרון לאישור תקציב 2024.

שופט בית המשפט העליון השופט סולברג הוציא היום צו מניעה לפי לא יתקיים שימוע טרם הדחה לראש עיריית קריית שמונה ולא תמונה ועדה קרואה במקום חברי המועצה.

צו המניעה הוצא בעקבות עתירה לבג"צ של רוב חברי מועצת העירייה. העותרים טענו באמצעות עו"ד ד"ר מתן גוטמן ועו"ד ניר פרידמן כי שר הפנים שגה בחישוב המועד האחרון בו יכולה העירייה לאשר את תקציבה לשנת 2024.

החוק קובע כי מועצת העיריה יכולה לאשר את תקציב העירייה לכל המאוחר לאחר שישה חודשים מקבלת חוק התקציב השנתי בכנסת, ורשאי שר הפנים להאריך מועד זה בשלושה חודשים נוספים.

בהתבסס על התקציב הדו-שנתי 2023-2024, שאושר במאי 2023, משרד הפנים קבע כי המועד האחרון לאישור תקציב העירייה הוא סוף חודש יוני 2024. ואולם, בעתירה נטען כי ישנה נסיבה עובדתית ש"איפסה" את המועד למניין החודשים. ביום 13.3.2024 התקבל חוק תקציב חדש לשנת 2024 שמבטל למעשה את חוק התקציב לשנת 2024 שאושר בחודש מאי 2023.

בעתירה נטען כי מדובר בשינוי נסיבות מהותי ביותר, בוודאי ביחס לעיר קריית שמונה, שכן תקציב המדינה החדש, מחודש מרץ 2024, כולל בחובו תקציבי עתק של המדינה לעיר בשל פינוי העיר בעקבות המלחמה, ומכאן שרק לאחר אישור חוק התקציב השנתי החדש בחודש מרץ 2024 יכולה הייתה מועצת העירייה לדון בתקציב העירייה נוכח המציאות חסרת התקדים שיצרה המלחמה ופינוי העיר מתושביה. מדובר בעשרות מיליוני שקלים שהעירייה מקבלת בעקבות תקציב המדינה החדש מחודש מרץ 2024.

על כן, נטען בעתירה שהמועד האחרון לאישור תקציב העירייה הוא יום 13.6.2024, ורשאי שר הפנים להאריך את המועד עד ליום 13.9.2024.

השופט סולברג קבע בהחלטתו כי על שר הפנים לשקול את טענת העותרים ביחס למועד ממנו יש לחשב את החודשים בהתאם לחוק התקציב השנתי החדש, והוציא כאמור צו מניעה המקפיא את פיזור המועצה והדחת ראש העירייה.

אלי זפרני חבר מועצת העיר מסר: "אני שמח מאוד שבג"ץ אמר את דברו למשרד הפנים ולראש העירייה. אני פונה לראש העירייה אביחי שטרן מפה די עם השטיקים והטריקים או שתלמד לעבוד איתנו ביחד בשקיפות או שתשים את המפתחות ותן לנו לעבוד לשקם את העיר. תודה לכל חבריי ממועצת העיר ותודה לד"ר מתן גוטמן על הייצוג המקצועי".

ד"ר מתן גוטמן עו"ד ניר פרידמן מסרו: "מדובר בשגגה משפטית של משרד הפנים, שעל בסיסה הוא פעל לפיזור מועצת העירייה בזמן מלחמה, כאשר העיר מצויה בשעה הקשה בתולדותיה. טוב יעשה שר הפנים אם יקבל את המלצת בית המשפט הנכבד וישקול בחיוב את טענתנו, ישיב את חברי המועצה לתפק

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן