נשיא המדינה יצחק הרצוג כינס היום, יום שני, י״ג באדר, 6 במרץ, כ-100 ראשי ערים ומועצות מקומיות בהובלת המרכז לשלטון מקומי והמרכז לשלטון אזורי בבית הנשיא, על מנת לקדם מתווה להידברות בנוגע לרפורמה המשפטית, ומשם יצאו בקריאה לאחדות ושיח משותף.

נשיא המדינה אמר בפתח המפגש:

״בתפילת התענית הבוקר ראיתי בתפילה שכתוב כך, ממש היום- כי בצרה גדולה אנחנו. ועוד כתוב גם, שאנחנו עם קשה עורף. אני חושב שהמיזוג הזה – שבצרה גדולה אנחנו ואנחנו עם קשה עורף מביא אותנו לאחד האתגרים הקשים ביותר שמדינת ישראל ידעה. *אנחנו במשבר היסטורי שמאיים לחרב אותנו מבפנים.* אנחנו נמצאים באחד הרגעים הקשים ביותר שמדינת ישראל חוותה. זה נראה פרדוקס לכאורה, נכון? לא טילים, לא מקלטים, לא אזעקות, לא צבע אדום. אבל כולנו יודעים בתוך תוכנו שזו סכנה לאומית עליונה. אנחנו מעולם לא שמענו ולא ראינו התנהגות שכזו במגזרים רחבים. *ףאני חושב שכולכם מסכימים איתי שהצבא חייב להיות מחוץ לתחום באופן מוחלט. לא להכניס את הצבא לויכוח. צבא ההגנה לישראל הוא הצבא של כולנו, שומר עלינו, הוא חיוני לנו, הוא חשוב לנו, בנינו ובנותינו משרתים בו בסדיר ובמילואים ואנחנו מקווים מאוד שהצבא ישאר בחוץ.

אתם, ראשי הרשויות אתם הראשונים שחווים את הנזק הנורא של המשבר, אני יודע שאתם הראשונים, איך אני יודע? כי אני רואה עלייה דרמטית בפניות בתחום בריאות בנפש. אני כבר שמעתי דיווח של עמותת ער״ן שרבע מהפניות עוסקות במשבר וההשלכות שלו על בני אדם.

אנחנו גם יודעים שההשלכות של המשבר עצומות בתחום הכלכלי. זה לא ברבעון הקודם שהיה רבעון מצוין- זה יהיה ברבעונים הבאים. ואז מה? אז נראה קיצוצי תקציב, אז נראה יותר פניות לאבטלה ועוני ואנשים מושכים את הכסף, והחברות מפסיקות להשקיע, אולי יוצאות מכאן חלילה. יש לכך השלכות עומק אדירות שאנחנו עוד לא יודעים למדוד אותם.

והדבר העיקרי שמדאיג אותי במיוחד זה שאנחנו מגיעים לשנת ה75 ביום העצמאות שלנו- שמי כמוכם יודע שזה תמיד האירועים הכי משמחים ביישובים ומגיעים עם הרבה עצב ומבוכה ולא יודעים איך לציין את יום העצמאות הזה, אם חס וחלילה נמצא את עצמנו מפלוגים וקרועים, חס וחלילה עם אלימות יתרה ועם מחאה בלתי פוסקת ואולי שיתוק המדינה.

הרפורמה כמו שהיא כרגע מסכנת את היסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל, וגם אמרתי שלגיטימי בהחלט לדבר על רפורמה במערכת המשפט, יש דברים שהגיע זמנם ודברים שחייבים לבוא לידי מימוש ברפורמה הזאת. אני יכול להגיד לכם שבשבועות האחרונים אני עשיתי כל שביכולותי ויש פה הרבה אנשים שמכירים אותי היטב- כל שביכולותי להביא להידברות והסכמה רחבה.

פגשתי את כולם, פוגש את כולם, מדבר עם כולם, 24/7, דחפתי רתמתי, דרשתי, הסברתי, איימתי, מאחורי הבמה ובקדמת הבמה.

ואנחנו, אני אומר את התמונה כפי שהיא כרגע, מצד אחד- אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם. יש הסכמות מאחורי הקלעים על רוב הדברים. הם הגיוניים והם סבירים. ומצד שני עכשיו זה תלוי במנהיגות הלאומית שלנו, בקואליציה ובאופוזיציה שיצליחו להתעלות לגודל הרגע שיבינו את האלטרנטיבה הנוראה שצופנת בחובה הסיטואציה מעבר לדלת ושישימו את המדינה ואת האזרחים מעל הכל. ויממשו את הרגע החוקתי המכונן הזה שאנחנו נמצאים בפניו ויכולים לממש אותו.

המתווה שאני פועל לגבש נותן מענים לשני הצדדים, לשאיפות של שני הצדדים. הוא כולל גיוון של הרשות השופטת, ושיקוף נרחב של מגוןן הדעות והקהילות, הוא מניח יסודות חוקתיים חשובים והיסטוריים, הוא מעגן מבנה בריא של איזון בין הרשויות, הוא שומר על הדמוקרטיה ועל זכויות האדם מכל משמר. ועל עצמאות ואי תלות של מערכת המשפט. הוא שומר על על המיעוטים בתוכנו, ושומר על מדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית על בסיס עקרונות מגילת העצמאות.

אני עשיתי הכל כדי להגיע לרגע הזה ואנחנו ממש בדקה ב90, *ואתם ראשי הרשויות, לכם יש כוח עצום, עצום! לצאת בקריאה ללא מנוח לכל מי שמעורב בתהליך ולכל מי שיש לו השפעה, ואני מבקש גם ברמה האישית, ממש כך- לפעול בכל כלי שקיים ברשותכם, לדפוק על השולחן, להפוך אפילו את השולחנות כשצריך, להשתמש בכל קשר והשפעה כדי לסייע להביא את הרגע הזה לידי מימוש.

 

אמרתי והבהרתי, יש בידיי סט כלים מסוים אני יכול ללכת עוד יותר רחוק, אני מסוגל ללכת עוד יותר רחוק ואם צריך אני אלך עוד יותר רחוק! אבל בשלב הזה כשאנחנו יודעים ואני יודע בוודאות ואני חוזר על כך כבר כמה שבועות- יש אפשרות להגיע למתווה מוסכם, מתווה שהוא יהיה מספיק אחראי ויממש את החלומות של כולם וישמור לנו על המדינה! כי אחיות ואחים אנחנו, אני צריך את השלטון המקומי איתי בקרב הזה, ואני מגייס אתכם ומבקש מכם בכל לשון של בקשה- בואו איתי למערך הזה, תדרשו בכל כלי שיש ברשותכם, עכשיו ביממה הקרובה- להגיע להגיע להסדר מוסכם, תודה רבה לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן