בני משפחתו של סרן ישראל יודקין ז"ל, שנפל בקרב ברצועת עזה בחודש שעבר, עלו היום (ה') לקברו במלאת 30 יום לנפילתו – אך מכיוון שמשרד הביטחון לא אישר לכתוב לבקשת המשפחה על המצבה הי"ד (השם יִקום דמו) ליד שמו, עדיין מונחת מצבה ריקה על הקבר ללא שמו, תאריך נפילתו או נסיבות הקרב שבו נהרג הקצין.

משפחת יודקין פנתה בימים האחרונים במכתב לשר הביטחון, יואב גלנט, בבקשה שיתאפשר למשפחות הרוצות בכך להוסיף כיתוב "הי"ד" – גם על מצבות של קברים צבאיים, זאת אחרי שצה"ל לא נענה לבקשת בני המשפחה.

"אנו משפחת יודקין, משפחה שכולה מכפר חב"ד שאיבדה את גיבור ישראל – סרן ישראל יודקין הי"ד, ‏אשר נפל בקרב ברצועת עזה במלחמת חרבות ברזל בתאריך י"ד באייר, 22 במאי 2024", כתבו בני המשפחה השכולה במכתב לשר הביטחון. ‏"‏כמיטב ההלכה והמסורת היהודית בת אלפי שנים – ההלכה אומרת שמי שנפל במלחמה, כותבים על ראש המצבה ובצמוד לשם הנופל את האותיות – 'הי"ד'".

עוד נכתב בפנייה לגלנט: "אנחנו חיים במדינה היהודית היחידה בעולם, ובפרט בתקופה הנוכחית שבה עולה הצורך בגיוס מגזרים ‏מסוימים, יש חשיבות רבה לכבד את הנופלים, את משפחותיהם ואת מצוות ומנהגי העם היהודי על ידי ‏כתיבת האותיות הי"ד על כבודם וקדושת נפילתם. לתדהמתנו גילינו שהרצון לכתוב את האותיות הי"ד עלה כבר על ידי משפחות שכולות רבות מאז מלחמת העצמאות ועד עצם היום הזה, אך מנגד אי הסכמה של משרד הביטחון שעליו אתה אמון לא מאפשרת זאת".

בני משפחתו של סרן ישראל יודקין דורשים לשנות את ההחלטה. הם כתבו: "סוגיה זו אינה רק כאבנו הפרטי, משפחת יודקין, אלא כאבן של משפחות רבות, ועד היום בוצעו מאות פניות בנושא זה ואף כאלו שהגיעו לבג"ץ, ולמרות כל זה, הנושא נשאר עומד באטימות ‏מוחלטת אל מול משפחות השכול, העם היהודי וקדושת הנופלים". בסיכום המכתב נכתב: "אנחנו פונים אליך במכתב זה ומבקשים להיעתר לבקשתנו לכתוב את האותיות הי"ד על מצבות הנופלים לכלל משפחות השכול בעם ישראל".

ממשרד הביטחון נמסר כי אושר למשפחה להוסיף את הכיתוב על הקבר באזור האישי ולא במקום שהיא מבקשת, ליד שמו של הקצין: "אגף משפחות, הנצחה ומורשת משתתף בצערה של משפחת יודקין. אנו מאפשרים למשפחה לכתוב את האותיות הי"ד לבקשתם בכיתוב האישי. עם זאת, האגף פועל על פי הכללים לכיתוב על מצבה הקבועים בחוק בתי קברות צבאיים. אנו נמצאים בקשר שוטף עם המשפחה ונמשיך ללוותה".

קרדיט צילום: משה שיינר

2 Responses

  1. מה קרה למדינה שלנו , מדוע לא לאפשר להורים שאיבדו את היקר מכל עבור המדינה , לא לאפשר כיתוב מותאם להם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן