,

שר הפנים משה ארבל שלח אמש (ראשון) מכתב חריף לשר הביטחון, שבו הוא מתלונן על התנהגותם של מפקד פיקוד הצפון אלוף אורי גורדין ושל ראש מטה הפיקוד כלפי ראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן. על פי המפורט במכתב, שטרן שאל את גורדין במפגש מדוע לא נפרשה סוללת כיפת ברזל בעיר בעת שהיה ידוע מראש על ירי צפוי לעיר. בתגובה, נטען במכתב, איבד האלוף את עשתונותיו, "דפק על השולחן וצרח את שמו של ראש העיר וביקש לפזר את הישיבה". ראש העיר, מספר ארבל, התנדב לעזוב בעצמו.

תקרית זו מצטרפת למקרה חמור נוסף, לפני שבועיים, שבו, כנטען, ראש מטה הפיקוד פנה לשטרן ואמר לו: "תהיה במלון שלך ותשתוק עד שתקבל הודעה אחרת". זאת בתגובה לשאלה של ראש העיר על המצב הביטחוני.

ארבל אומר במכתב לשר הביטחון שמדובר בהתנהגויות בלתי נסבלות ולא מקובלות בעליל. תפקיד הצבא, הוא מציין, הוא לספק ביטחון לתושבים, וזכותו של ראש העיר לברר איך ניתן לשפר את המצב, ומדוע הוא נמשך. "תגובת המפקדים מאפיינת מדינות בעלות שלטון צבאי שבהן יש לצבא מדינה, ולא מדינה דמוקרטית שבה הדרג הנבחר מייצג את הציבור, והדרג המבצע חייב בתשובות לנבחרי הציבור", אומר ארבל. הוא מבקש לברר את התקריות בדחיפות, ולחדד בקרב המפקדים בצה"ל, ובצפון בפרט, שמחויבותם כוללת חובה לענות על שאלות קשות בסבלנות ובכבוד.

בתוך כך אורי קלנר ראש מוא"ז גולן שלח מכתב לשר הביטחון בו גיבה את אלוף הפיקוד וסתר את דבריו של שטרן: "ערב טוב אדוני השר, קראתי את מכתבך לשר הביטחון ולרמטכ"ל. השתתפתי בפגישה עם אלוף פיקוד צפון, והדברים כפי שראינו, אינם כפי שמשתמע מהמכתב. לצערי אביחי התנהג בצורה שאינה מכבדת וצעק עד שהאלוף נאלץ לנסות להשתיק אותו. אני מגבה את האלוף בסיטואציה, וראש העיר התנהג בצורה שאינה מכבדת. איני יודע מה קרה בארוע השני עם אלון פרידמן".

קרדיט צילום: דובר צה"ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן