אנשי רשות הטבע והגנים פועלים במהלך כל השנה לשמור על הטבע בעשייה משמעותית יום יומית וחשובה. בחודש מרץ תוכלו להיחשף למאמצים רבים אלו מתוך מטרה להעלאת המודעות של הציבור לנושא ולרתימתו לשמירה על הטבע. בשונה משנים עברו, בהם חגגנו יחד עם הציבור את שבוע שמירת הטבע במהלך שבוע אחד – השנה, נחשוף את פעולות הרשות במהלך חודש שלם ובמשך כל מרץ יוזמן הציבור לעשרות פעילויות בהן ייחשף לפעולת הרשות לשמירה על ערכי טבע מוגנים כמו חיות הבר אשר חובה להגן עליהם ועל אזורי המחייה שלהם ועל פרחי הבר ומינים של צמחים בסכנת הכחדה. בפעילויות נלמד גם מדוע חשוב לשמור עליהם? איפה ניתן לפגוש אותם? ומה מצבן של חיות הבר המצויות בסכנת הכחדה בישראל? אין כמו היכרות באמצעות החוויות בטבע עצמו ובשלל הפעילויות הרבות שיחכו לכם בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע, מצפון ועד דרום.

*חודש שמירת הטבע יפתח בציון "יום החי בבר העולמי", בתאריך ה-4.3, באירוע ייחודי בגן לאומי ירקון – מתחם תל אפק, יום שכולו שמירת טבע ושמירת חיות הבר שיצוין בפעילות מגוונת ומיוחדת, שתעניין כל אחד ואחת, מקטן ועד גדול.* מדוע נעלם הצב הרך מנחלי החוף? מה גרם לדג התל האביבי הייחודי לשוב ולשחות במי הירקון? מדוע חשוב לשמור על חשכת הלילה ואיך זה קשור לעטלף, לשועל ולדורבן? איך יודעים מה מצב עופות המים ומה עושים עם המידע הזה? איפה מטופלת חיית בר שנפצעה? על שאלות אלה ואחרות נענה ביום מרתק זה במהלכו נשמע מעובדי רשות הטבע והגנים כיצד הם פועלים לשמירה על חיות הבר ולהגנה עליהן. הפעילות תכלול סיורים, תחנות מידע והיכרות מקרוב של מוצגים ייחודיים מאוספי מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב שיעבירו מדרכי ומדריכות המוזיאון. את היום נקנח בהופעה המקורית "אגדה חיה", מופע רוק מוזיקלי-זואולוגי המצליח של הזמר שחר אבן צור (מוניקה סקס) ומוזיאון הטבע. אבן צור חקר, כתב ושר את סיפורן של חיות הבר הארצישראליות.

היום העולמי לשמירת החי בבר מצוין החל משנת 2013 ב-3 במרץ לאחר החלטה של האספה הכללית של האו"ם, היום שבו נחתמה אמנת CITES בשנת 1973, כיום העולמי לשמירת החי בבר (World Wildlife Day), כדי לחשוף את הציבור למגוון החי והצומח שעל פני כדור הארץ ולהעלות את המודעות לצורך בשימורם. השנה מצוין היום העולמי בסימן הקשר בין האדם לחיות הבר. עובדי ועובדות הרשות משקיעים מאמצים רבים לאישוש חיות הבר בישראל. ואכן מאמציהם נושאים פרי. רק בחודש דצמבר 2022 פרסמה רשות הטבע והגנים את דוח העשור על מצב חיות הבר בישראל בו נחשף מצבן של אוכלוסיות חיות הבר בישראל, בהן אלו המצויות בסכנת הכחדה. בדוח נמצא כי ישנה גדילה של מינים מסוימים שנספרו בישראל אשר נמצאים בסכנת הכחדה חמורה, אך יחד עם זאת נרשמה דאגה מדאיגה בקרב אוכלוסיית הנשרים והלוטרות.

במהלך החודש, תוכלו ליהנות ממגוון פעילויות מצפון ועד דרום: כולן בסימן "כך אנחנו שומרים על הטבע" – *בגולן בשמורת הטבע גמלא*, לגלות על השבת צבאים לטבע, אישוש אוכלוסיית הנשרים ותחזוק השטחים הפתוחים עבור חיות הבר. *בגן לאומי כוכב הירדן* ליהנות מפעילות שתילה וזריעה של צמחים בסכנת הכחדה. בשבת השנייה של חודש מרץ *שמורת הטבע הבניאס* תציין 13 שנה לשביל התלוי עם פעילויות מהנות לכל המשפחה. *בגן לאומי מגדל צדק* תוכלו לצאת לסיורי פריחה ולהיחשף להיסטוריה של המצודה הצלבנית ולנוף הצופה לגוש דן *ובגן הלאומי בית גוברין* תוכלו לטייל ב"שביל הפריחה" באמצעות דף משימות המותאם לכל המשפחה, להיכנס למערות המרשימות וממסלול מיוחד בטבע. בנוסף לפעילות שתפתח את יום החי בבר, יתקיים *בגן לאומי ירקון* סיור למשפחות בין מקווי המים בין נופיו הקדומים שבגן הלאומי ואם הטבע בדם שלכם, שווה לכם להגיע לשמורת נחל פרת לפעילות חקר ומפגש ייחודי עם החי והצומח בשמורה ולחקור את עולמם של חרקים וזוחלים שחיים מתחת לאבן ומסתתרים מבני האדם *ובשמורת טבע עיינות צוקים*, תוכלו לפגוש את פקחי רשות הטבע והגנים ולשמוע מהם כיצד הם שומרים על מינים רבים של חיות בר וצמחי בר הנמצאים בסכנת הכחדה. פעילות ייחודית נוספת ששווה שתנגיש ותקרב את הטבע לקהל הרחב היא *"רט"ג על הבר – חודש שמירת טבע בבאר שבע"* – לילה של שמירת טבע בפאבים של העיר העתיקה בבאר שבע ולהכיר את עבודת הפקחים, האקולוגים, השיטפונות והחילוצים וכל מה שמעניין בטבע הישראלי.

רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "הטבע הישראלי הוא ביתם של מיני בעלי חיים רבים. השמירה על חיות הבר היא אחת מהפעולות המרכזיות ביותר של רשות הטבע והגנים. גם בימים אלו ישנן סכנות רבות שאורבות לבעלי החיים בטבע, ביניהם, צייד לא חוקי, אובדן וקיטוע בתי גידול, הרעלות וזיהומים, התפשטות מינים פולשים ועוד. כמו כן, באחריות כולנו לשמור גם על צמחי הבר המוגנים הגדלים בישראל. אני מברכת וגאה בעובדי ומתנדבי רשות הטבע והגנים, אשר עושים לילות כימים בשמירה על הטבע הישראלי, חיים ונושמים את הטבע ועושים למענו ולמען חיות הבר. אני מאמינה כי בעזרת הציבור נצליח להרחיב את ההגנה על חיות הבר מפני סכנת הכחדה ולהגן על אזורי המחייה שלהם. עלינו לדאוג כי המגוון הביולוגי בארצנו ישמר מוגן ובטוח גם עבור הדורות הבאים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן