,

לצד מאות כטב"מים וטילי נ"ט מדויקים שהגיעו לטווחים של 12-8 ק"מ ופגעו ביישובי הצפון ובמתקני בסיס יחידת הבקרה האווירית במירון, חיזבאללה השתמש לראשונה מאז תחילת הסכסוך הצבאי איתו ברקטות ה"בורקאן" כבדות המשקל – שמטרתן לשטח רחובות שלמים ולזרוע הרס רב במוצבי צה"ל.

שתי רקטות כאלה שוגרו אתמול (שבת) לקריית שמונה – והסבו נזק כבד לבסיס גיבור. תיעוד מטורף: כך נראית רקטת בורקאן שלא התפוצצה.

אמנם לא מדובר בחימוש מדויק אלא סטטיסטי, אך השימוש בו כבר הוכיח את עצמו מבחינת נזק חומרי ואפקט פסיכולוגי, בשל ממדי ההרס החריגים שכל רקטה כזאת יוצרת. הן מוגדרות כרע"ם, רקטות עתירות משקל, ויכולות לשאת עד חצי טונה של חומר נפץ. חיזבאללה פיתח את הבורקאן בהכוונה איראנית, בתחילת מלחמת האזרחים בסוריה בעשור הקודם – כדי לסייע לכוחות משטר אסד. לאחר שהוטמעה מבצעית, היא הוסבה גם לקנים שכוונו נגד ישראל, בעיקר ממשגרים נסתרים שמופעלים מרחוק.

בחודשים האחרונים, בדומה לשדרוגי טיל הנ"ט "ילמאס" (גרסה איראנית ל"גיל"), בחיזבאללה גם פיתחו משפחה חדשה לרקטות הבורקאן, עם ראשי קרב שעולים כבר על למעלה מטון חומר נפץ.

חמאס ניסה לחקות את הפיתוח הזה באמצע העשור הקודם עם רקטות דומות בשם "ראעד", אך ללא הצלחה ברוב המקרים. בניגוד לגרסה הלבנונית, הרקטות הכבדות מעזה התפוצצו בשטח הרצועה, ורק במקרה אחד לפני מספר שנים הצליחה רקטה כזאת לחצות לשטח ישראל ופערה מכתש גדול בחממה חקלאית של מושב נתיב העשרה. לא היו נפגעים בגוף.

חיזבאללה משתמש בחודשי הקרב האלה רק בחמישה אחוזים מארסנל הנשק שלו, כמגרש ניסויים נגד צה"ל לקראת מערכה אמיתית וגדולה", אומרים בצבא, "בכל יום הוא מנסה לעקוף את מערכות ההגנה האווירית ולהפיק לקחים – בזוויות ירי שונות, בכמות שיגורים מרוכזים, בכמות חומר נפץ משתנה בכל חימוש שהוא משגר ובעוד אלמנטים נוספים. כך, למרות היקפי הירי המצומצמים יחסית לכמויות שיש ברשותו, הוא רושם גם הצלחות ופגיעות מדויקות. אנחנו בקרב למידה כדי לשפר את היכולת שלנו להתמודד עם איום הבורקאן.

בצבא אספו וחקרו חימוש כבד נוסף של חיזבאללה: רחפנים גדולים שיכולים לשאת ראשי קרב במשקל של 30-20 ק"ג חומר נפץ. מקלען זיהה את הרחפן מתקרב למחלקה וריסס אותו בצרור יריות רגעים אחדים לפני שהתפוצץ על חבריו. ירי המקלען הפעיל את חומר הנפץ שבראש הקרב במרכז הרחפן, וגרם לפיצוץ גדול באוויר ולשריפת חלקים מהרחפן – אך ללא נזק או פגיעה בחיילים. לצד ראש הקרב גילו בצה"ל כמות אדירה של כדוריות רסס, בין עשר ל-15 אלף, שהיו אמורות להתפזר ברדיוס רחב וקטלני.

המענה של צה"ל לאיום הוא קודם כל פינוי מהיר של עשרות אלפי אזרחים בגליל שגרים בטווח הירי, לצד תקיפה של עשרות מחסני אמל"ח, חיסול הפעילים ששיגרו אותם ושיפור יכולות היירוט ככל שימי הלחימה בצפון מתארכים והופכים לשגרה בת חודשים. מ-7 באוקטובר ועד כה חוסלו למעלה מ-300 פעילי חיזבאללה על-ידי צה"ל, רובם עסקו בשיגור חימושים לעבר ישראל וחלקם סוכלו לפני שהספיקו לבצע את זממם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

דילוג לתוכן